Chcesz kupić buty do biegania? Wystrzegaj się tych błędów!

Dobór odpowiedniego obuwia do biegania wcale nie jest taki prosty, jak może się wydawać. Jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów?

Odpowiednie buty do biegania to podstawa. Aktualnie w sprzedaży można znaleźć szeroką gamę różnych modeli obuwia biegowego. Pojawia się zatem pytanie – jak wybrać taką parę, która sprawdzi się najlepiej?

Jeśli chcemy zakupić pierwszą parę butów do biegania, warto wystrzegać się błędów popełnianych przez początkujących. Sprawdź je już teraz i wybierz takie buty, które będą perfekcyjne!

1. Nieodpowiedni rozmiar

Buty do biegania powinny być nieco większe niż standardowy rozmiar noszonego obuwia. Wynika to z faktu, że stopy w trakcie biegu puchną, więc potrzebują więcej miejsca. Dodatkowo, stopa powinna mieć lekki luz, aby odpowiednio pracować podczas biegu.

Rekomenduje się zakupienie obuwia o 0,5 cm do 1 cm większego niż standardowy rozmiar butów.

2. Niewłaściwy typ butów

Obuwie przeznaczone do biegania to szeroka gama różnych modeli, które różnią się pomiędzy sobą swoją budową i przeznaczeniem. Zatem przy zakupach warto zwrócić uwagę na typ butów biegowych.

Typ obuwia dobieramy przede wszystkim do typu stopy – wówczas możemy zmniejszyć ryzyko powstania kontuzji w trakcie biegu, ponieważ odpowiednio dobrane buty do biegania poprawią stabilność stóp i zapewnią im właściwą amortyzację.

Rodzaj stopy:

  • stopa pronująca – nadmiernie wychyla się do wnętrza podczas biegu
  • stopa supinująca – nadmiernie odchyla się na zewnątrz podczas biegu
  • stopa neutralna – kostka lekko odchylona do wnętrza

Kolejna kwestia to typ buta pod względem jego przeznaczenia, czyli nawierzchni oraz warunków, w których będą odbywały się biegi.

Obuwie powinniśmy dobrać w zależności od rodzaju terenu, na którym chcemy biegać. Do treningów na drodze asfaltowej poleca się obuwie o mniej agresywnym bieżniku, ale lepszej amortyzacji. Z kolei na leśne bezdroża lepsze będą buty trailowe, terenowe, które mają specjalny bieżnik poprawiający przyczepność.

Inny typ butów do biegania rekomenduje się także do biegów na halach czy też do startów w zawodach.

3. Problemy z przymiarką

Aby dobrać najlepsze buty do biegania, powinniśmy także odpowiednio je przymierzyć. Obuwie to mierzymy jednak inaczej niż to przeznaczone do użytkowania na co dzień.

Buty biegowe powinniśmy mierzyć w skarpetkach, w których zamierzamy biegać. Cienkie stópki czy skarpetki noszone do garnituru mają inną grubość i fakturę niż te sportowe. Warto więc mieć pod ręką parę skarpetek do biegania.

Pamiętajmy też o tym, że stopa w ciągu dnia może spuchnąć. Rano zatem będzie mniejsza, a wieczorem większa, co także warto wziąć pod uwagę przy przymiarkach.

Po założeniu obuwia na stopy warto przejść się i przebiec w nim po to, aby określić, jak stopa pracuje. Buty nie powinny nas nigdzie uciskać, a stopa nie powinna nadmiernie przesuwać się do przodu i do tyłu.

4. Kupowanie butów na ostatnią chwilę

Obuwie przeznaczone do biegania powinniśmy kupować z wyprzedzeniem, jeśli planujemy wziąć udział w ważnych zawodach lub w innym wydarzeniu sportowym.

Wybieranie się na dłuższą, bardziej wymagającą, ważną trasę w niedawno kupionej parze butów do biegania to niezbyt dobry pomysł. Dlaczego? Istnieje duże ryzyko, że buty nie będą dobrze dopasowane do stopy, co może przyczynić się do powstania bolesnych otarć, pęcherzy, a nawet do zwiększonego ryzyka kontuzji.

Zatem obuwie powinniśmy zawsze wcześniej przetestować na krótszych trasach – wtedy także mogą one dopasować się do stopy, aby potem bieganie w nich było jeszcze bardziej komfortowe.

5. Unikanie sklepów internetowych

Wielu biegaczy poszukujących idealnej pary butów biegowych unika zakupów w sklepach internetowych, ponieważ tam przed płatnością nie możemy przymierzyć wybranego obuwia.

Dzisiaj jednak zakupy on-line to wygoda, oszczędność czasu i pieniędzy! W sklepach internetowych, na przykład w sklepie on-line dobiegania.pl można znaleźć wiele świetnych modeli renomowanych marek: https://www.dobiegania.pl/buty-do-biegania-meskie-c-115.html.

Jeśli okaże się, że zakupiona para nie pasuje idealnie, sklep Dobiegania.pl zapewnia klientom wymianę z darmową wysyłką! Każdy produkt kupiony w cenie co najmniej 50 złotych można wymienić bez ponoszenia kosztów jego wysłania przez sklep. Dodatkowo, klienci mają aż 30 dni na dokonani zwrotu albo wymiany zakupów!