Idealne buty do biegania – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Rozpoczynając przygodę z bieganiem, zastanawiamy się jakie buty do biegania wybrać. Poniższy artykuł pomoże Wam w wyborze odpowiednich butów do biegania.

    Jeśli pozazdrościliście osobom uprawiającym jogging, chcecie tak, jak oni mieć smukłą sylwetkę i chcecie cieszyć się dobrym zdrowiem, zacznijcie biegać.

Jakie buty do biegania wybrać?

Zastanówmy się, po jakim terenie będziemy biegać. Alejki parkowe czy leśne ścieżki. Od tego dużo zależy. Pamiętajmy, że dobre buty do biegania to takie, które nie będą nam tej czynności utrudniać i zapewnią odpowiedni komfort, czyli najprościej rzecz ujmując, będą wygodne.

Idealnie dobrane buty to:
– najwyższy komfort treningu,
– ryzyko kontuzji, które są częste u amatorów zminimalizowane do minimum,
– zmniejszenie możliwego bólu spowodowanego przez niedoskonałości lub dawne zaniedbania naszej sprawności fizycznej.

Duże znaczenie również ma to, jakie mamy podbicie.
Niskie podbicie – należy wybrać obuwie z systemami podtrzymującymi. Są to buty stabilne, sztywne, kontrolujące ruch naszej stopy. Charakteryzują się prostym kształtem, trwałością i odrobinę większym ciężarem.

Wysokie podbicie – tu sprawdzą się buty z systemami amortyzującymi. Są to miękkie buty o bardzo elastycznej podeszwie o lekko zakrzywionym kształcie. Dzięki amortyzacji but pozwala nam na swobodny ruch stopy i ochroni ją od wstrząsów spowodowanych uderzaniem o podłoże.

Normalne podbicie – potrzebne będą buty stabilizujące. Charakteryzują się mieszanką trzymania i tłumienia wstrząsów. Przeważnie posiadają podeszwę wykonaną z dwóch materiałów o różnej zwartości. Niekiedy posiadają wkładkę usztywniającą.

Teren, po jakim zamierzamy biegać, a wybór właściwych butów.

Jeśli planujemy bieganie po chodnikach, asfalcie i innych twardych nawierzchniach, wybierzmy buty przeznaczone do biegania po ulicy. Jeśli natomiast naszymi ścieżkami będą tereny naturalne z dużą ilością piasku, kamieni i często błota, kupujemy buty trailowe. Jest to obuwie z twardą podeszwą, które chroni podbicie biegacza i stabilizuje stopy.

Rozmiar buta – wybór idealnego obuwia.
Długość:
Każdy z nas uważa, że doskonale wie, jaki nosi rozmiar butów i w związku z tym wie, jakie obuwie będzie dla niego najlepsze. Nic bardziej mylnego! Pamiętajmy, że nie istnieje coś takiego, jak uniwersalny numer buta dla danej stopy. Wybierając buty do biegania, powinniśmy nastawić się na zmiany i jeszcze raz zmiany. Szukając idealnych butów, dobierzmy takie, które zapewniają nam trochę przestrzeni między palcami a czubkiem buta. Dlaczego? Biegając, nasza stopa przesuwa się do przodu i potrzebuje miejsca. W idealnie dobranych butach powinniśmy swobodnie poruszać palcami i nie dotykać największym palcem do czubka buta.

Szerokość:
Kolejny bardzo ważny aspekt. Szerokość buta jest tak samo ważna, jak jego długość. Warto pamiętać, że ludzie zwykle nie mają stóp o takich samych proporcjach. Węższe lub szersze stopy mogą znacznie odbiegać od ogólnie przyjętych norm. Źle dobrana szerokość obuwia to narażanie się na dolegliwości powstające przy przesuwaniu się stopy podczas biegania. Jeśli twoje stopy są niestandardowe, wybierz buty dla wąskiej lub szerokiej stopy.

Mierząc buty do biegania, starajmy się robić to wieczorem, kiedy stopa jest już zmęczona i staje się nieco większa. Pamiętajmy też, aby mierzyć obuwie w skarpetach biegowych. Buty wraz ze skarpetami to komplet, który ma za zadanie idealnie dopasować się do twoich stóp i zapewnić ci najwyższy komfort i bezpieczeństwo. Dobierz dla siebie idealne buty, znajdziesz tutaj wszystko, czego potrzebujesz, by zacząć swoją przygodę z bieganiem. Duży wybór butów do biegania znajdziesz tutaj.

Wybierając idealne buty, gwarantujemy, że bieganie sprawi wam wiele radości!