Jak wybrać obuwie sportowe?

Bieganie to prawdziwa przygoda. Biegać lubią zarówno osoby młode jak i starsze. Do uprawiania tego sportu nie potrzeba specjalnych sprzętów.

Podstawą stroju sportowca są wygodne spodnie bądź spodenki, koszulka dobrze odprowadzająca wilgoć oraz odpowiednio dobrane buty do biegania. I właśnie butom poświecimy ten tekst.

Nie jest łatwo wybrać obuwie sportowe. Problem może się pojawić kiedy chce się kupić buty w supermarkecie, gdzie ciężko jest znaleźć osobę, która w odpowiedni sposób zajmie się nami i pomoże w doborze butów. Te koniecznie powinny być dobrze dobrane do typu budowy stopy.

Wyróżnić można trzy typy budowy stopy:

  • stopa supinująca -w tym typie ciężar ciała przenoszony jest na zewnętrzną krawędź stopy. Osoby, które posiadają ten typ budowy mogą nosić obuwie, które przeznaczone jest również dla stóp neutralnych. W sklepach można spotkać specjalne buty dla supinatorów. Jest to rzadziej spotykana budowa stopy. Częściej spotyka się stopę pronującą
  • stopa pronująca jest to zjawisko które powiązane z płaskostopiem. Podczas chodu bądź biegania ciężar ciała przenoszony jest na wewnętrzną krawędź stopy. Można to łatwo zaobserwować z tyłu, patrząc na stopy danej osoby. Pięty odstają od linii prostej na zewnątrz. Osoby które posiadają ten typ budowy stopy często zużywają buty, ścierają się podeszwy po wewnętrznej stronie. Zdarza się, że taki chód zwany jest kaczym chodem. Jest to często spotykany typ budowy stopy, dlatego też powstały buty specjalne dla stóp promujących. Buty te mają specjalne wzmocnienia, które idealnie trzymają piętę oraz zmniejszają ryzyko ewentualnej kontuzji. Buty dla stopy pronującej oznaczone są jako sability, stuctured, control, Motion Control
  • ostatnim typy budowy stopni jest stopa neutralna Jest to stopa w której ciężar ciała rozprowadzany jest równomiernie na całej stopie. Stopa nie wychyla się ani do zewnątrz ani do wewnątrz. Pięta ustawiona jest w prostej linii razem z nogą. Osoby które mają taką stopę mogą używać butów bez stabilizatora stopy. Producenci określają buty dla stopy neutralnej jako cushion.

W jaki sposób wybrać odpowiednie obuwie?

Z pewnością należy zwrócić uwagę na takie czynniki jak rozmiar stopy. Buty sportowe nie mogą być idealnie dopasowane do długości stopy. Powinny być nieco luźniejsze ponieważ stopa podczas biegania przesuwa się i potrzebuje odrobinę więcej miejsca. Mówi się nawet że buty do biegania powinny być o jeden rozmiar większe od standardowo noszonego rozmiaru. Należy zwrócić również uwagę na typu podłoża po którym będzie się biegało. Inne buty wybiera się do biegania po twardych różnych powierzchniach takich jak asfalt, bieżnia, a inne do biegania po polnych drogach, leśnych ścieżkach. Duże znaczenie ma rodzaj amortyzacji, typ podeszwy buta. Znaczenie ma również budowa stopy czy jest ona pronująca, supinująca czy neutralna oraz czy takie buty przeznaczone są dla kobiet czy dla mężczyzn, ponieważ dobrej jakość obuwie sportowe posiada pewne różnice w zależności od płci biegacza. Duży wybór butów sportowych znaleźć można na stronie http://www.dobiegania.pl/ Szczególnie polecanym modelem są buty które znaleźć można w podanym linku, a są to Asics GT-1000 5 GTX. Obuwie to waży 340 gram, przeznaczone jest dla stopy pronującej oraz do biegania po asfalcie. Są to bardzo wygodne buty treningowe w których zastosowano wiele nowoczesnych technologii. Przy ich produkcji użyto materiał 3M reflective produkowany przez firmę 3M- odblaskowy materiał wykorzystywany po to, aby zwiększyć widoczność oraz bezpieczeństwo biegania w nocy. Buty posiadają wkładkę removable sockliner, która może być zmieniona w celach ortopedycznych.

Buty Asics są najlepszym wyborem dla biegacza. Więcej różnych modeli można znaleźć w podanym sklepie internetowym.