Polar M400 – mały pomocnik biegaczy

Bieganie jest świetnym treningiem kardio.  Podczas takiego treningu zużywa się tlen, a ściślej mówiąc tłuszcz spala się w obecności tlenu.  W przypadku wysiłku beztlenowego spala się glukoza, czyli cukier. Aby schudnąć trzeba spalić tłuszcz. Najlepiej jest to robić poprzez pokonywanie długich dystansów w umiarkowanym tempie, mniej więcej w zakresie  60-70% tętna maksymalnego. Taki wynik to średnio 130 do 150 uderzeń serca na minutę. Utrzymując je na takim poziomie można bez problemu oddychać oraz mówić, aczkolwiek z pewnością z lekkim trudem. Jeśli już traci się oddech i nie jest się w stanie rozmawiać to znak, że trening zmienił się z tego tlenowego na siłowy (interwałowy).
Aby móc kontrolować tętno warto mieć przy sobie pulsometr. Takie urządzenia są powszechnie dostępne na rynku i pozwalają na kontrolę tętna podczas uprawiania sportu. Do wyboru są różne modele. Aby zbytnio nie obwieszać się elektroniką podczas biegu warto postawić na jedno wielofunkcyjne urządzenie jakim jest na przykład zegarek Polar M400.
Posiada on wiele zaawansowanych funkcji treningowych, jak również GPS oraz bardzo ciekawą funkcję monitorowania całodobowej aktywności. Jest ona rejestrowana non stop  na różnych poziomach intensywności. Rejestrowane są również  spalone kalorie i pokonane kroki.  Może pojawić się pytanie w jaki sposób zegarek zliczy liczbę kroków?  Otóż jest ona wyliczana na podstawie intensywności, regularności oraz częstotliwości ruchów nadgarstka. Poruszając się bowiem mimowolnie ruszamy rękami. Nikt nie chodzi trzymając ręce w bezruchu.
Dla osób trenujących szczególnie przydatna będzie funkcja konfigurowania limitów stref tętna. Można je ustawić na trzy różne sposoby. Albo wybiera się domyślne strefy,  obliczane na podstawie tętna maksymalnego. Można je również wprowadzić  samodzielnie bądź też wybrać strefy które są określone na podstawie wartości progowych. Osoby odchudzające ucieszą się z licznika kalorii, który jest prawdopodobnie najdokładniejszym licznikiem na rynku. Wylicza on liczbę spalonych kalorii opierając się na następujących danych: wzrost, wiek, masa ciała, płeć, intensywność treningu. Dzięki tej funkcji można kontrolować ile kalorii się spaliło i ile jeszcze powinno się spalić, aby uzyskać ujemny bilans energetyczny, czyli po to, aby schudnąć.
Funkcją godną uwagi jest z pewnością pomiar czasu oraz jakość snu. Jak wiadomo sen jest najlepszym lekarzem. Osoby, który wysypiają się, lepiej funkcjonują w ciągu dnia, łatwiej jest im zrzucić zbędne kilogramy.  Każdy ma inne wymogi co do ilości snu. Wszystko zależne jest od prowadzonego stylu życia, kondycji fizycznej, stresu. Analiza snu pozwoli sprawdzić jaki wpływ na niego mają nasze codzienne aktywności. W ten sposób będzie można wyeliminować niekorzystne czynniki zaburzające jakość snu.
Warto postawić na takie wielofunkcyjne urządzenie. Choć może cena wydawać się wysoka, to jednak biorąc pod uwagę ile urządzeń zastępuje ten zegarek to wcale tak nie jest. Wygoda posiadania  jednego zegarka Polar M400, a w nim ogromną ilość przydatnych funkcji sprawia, że jest to idealny gadżet nie tylko dla biegaczy, ale wszystkich aktywnie żyjących osób.