Sport to zdrowie!

Bieganie jest świetnym sposobem na rozładowanie stresu. Ma również wiele innych korzyści. Pomaga zrzucić zbędne kilogramy, dodaje energii i pewności siebie.

Jogging staje się coraz popularniejszy. Już wiele ludzi dostrzegło korzyści płynące z biegania. Warto wspomnieć o zaletach płynących z tej formy aktywności. W magazynie „Journal of the American College of Cardiology” opublikowano badania zgodnie z którymi, bieganie pomaga zminimalizować ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego aż o 45% . Prawdą również jest, że ta forma aktywności podwyższa poziom dobrego cholesterolu czyli HDL, jak również potrafi poprawić wrażliwość organizmu na insulinę. Wiele osób z pewnością przekona fakt, że podczas biegania spala się mnóstwo kalorii, znacznie więcej niż podczas spacerowania czy nawet jazdy rowerem.

Osoby które mają stresujące życie, bądź pracę powinny rozpocząć tą formę aktywności. Bieganie bowiem skutecznie zwalcza stres, pomaga rozładować emocje, odpręża. Człowiek staje się silniejszy zarówno fizycznie jak i psychicznie. Poprawia się wydolność organizmu wzmacnia się również psychika. Badania również wykazują, że bieganie oraz inne intensywne treningi zwiększają gęstość mineralną kości. Ponadto bieganie wzmacnia stawy. Nieprawdą jest, że ktoś kto ma słabe stawy nie może biegać. Jeśli robi się to rozsądnie, bieganie pomoże wzmocnić stawy. Ważne jest odpowiednie obuwie do biegania. Nie powinno się biegać w butach do tego nieprzeznaczonych, zwykłych tenisówkach, balerinkach, półbutach. Można sobie wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Do biegania konieczne jest dobre obuwie, z odpowiednią amortyzacją w odpowiedni sposób dopasowane do stopy, do stylu biegania oraz nawierzchni po której się biega. Dla kobiet w szczególności również ważne znaczenie będzie miał odpowiedni wygląd butów. Butami które są zarówno ładne oraz praktyczne i wytrzymałe są buty adidas Supernova Glide 8. Ten model butów był wielokrotnie nagradzany za design. Przeznaczone są one dla stopy neutralnej. Są lekkie, zapewniają dobre wsparcie ścięgna Achillesa. Siateczkowa cholewka buta dopasowuje się do stopy, z kolei zewnętrzna podeszwa z gumy Continental zapewnia niezwykła trwałość. Buty te będą również odpowiednie zarówno dla stopy neutralnej oraz supinującej. Przeznaczone są na nawierzchnie twarde takie jak asfalt. Buty te stworzone są przy użyciu najnowocześniejszych technologii.

Wymienić można między innymi:

  • boost- czyli rewolucyjna pianka, coś jakby tysiące kapsułek, które oddają energie przy każdym kontakcie buta z podłożem.
  • EVA- Lekka pianka z której zbudowana jest środkowa podeszwa. Zapewnia ona trwałą amortyzację.
  • TORSION® jest odpowiednim wsparciem śródstopia.
  • ADIWEAR® czyli zewnętrzna podeszwa zapewniająca maksymalną odporność. adiWEAR jest odmianą trwałej gumy. Używa się jej jako uzupełnienie zewnętrznej podeszwy butów w tych miejscach, gdzie jest najczęstszy kontakt z podłożem. Obuwie Adidas Supernova Glide nie pozostawia śladów jak również jest bardzo wytrzymałe na ścieranie.

Warto zainwestować w dobrej jakości obuwie, gdyż wystarczy ono z powodzeniem na wiele sezonów biegania.