Test pulsometra Polar M400

Bieganie jest jedną z najprostszych form aktywności fizycznej. Tak naprawdę oprócz pary odpowiedniego obuwia oraz własnej motywacji nie potrzebujemy nic więcej. Przynajmniej do czasu, kiedy zdecydujemy przenieść nasze bieganie na wyższy poziom. Chęć poprawy wyników, rozwijania własnych możliwości oraz czerpania coraz więcej przyjemności z biegania związana jest z treningami biegowymi. Aby rozwijać się w sposób prawidłowy, przy okazji nie robiąc sobie krzywdy, niezbędny staje się zegarek z opcją monitorowania pracy serca. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli posiadających zaawansowane funkcje treningowe. Ostatnio miałem okazję przetestować jeden z najnowszych modeli fińskiej firmy Polar M400. Czy zegarek ten jest w stanie zagwarantować sobie pozycje w czołówce zegarków do biegania? Odpowiedź znajdziecie w poniższym tekście.

Zawartość opakowania

Zegarek do testów otrzymałem w oryginalnym opakowaniu. Trzeba przyznać, że opakowanie jest zgrabne a przede wszystkim świetnie eksponuje jego główną zawartość, czyli sam zegarek. Wszystko za sprawą frontu opakowania, które jest wykonane z przezroczystej folii, dzięki czemu dokładnie widzimy co kupujemy. W samym opakowaniu oprócz zegarka znajdziemy elastyczną opaskę na klatkę piersiową, czujnik tętna, oraz kabelek potrzebny do podłączenia do komputera.

TESTER-M400-HR-WHT_POLAR_07

Zegarek po wyjęciu z opakowania sprawia bardzo dobre wrażenie. Przede wszystkim materiały z jakich został wykonany są miłe w dotyku. Sama jednostka ma niewielkie rozmiary jak na zegarek z wbudowanym odbiornikiem GPS. Połączenie niskiej wagi – 55 g oraz stosunkowo małej grubości – 11,5 mm skutkuje bardzo zgrabnym zegarkiem. Ma to szczególne znaczenie, ponieważ może on być wykorzystywany na co dzień ale do tego tematu wrócę jeszcze podczas opisywania funkcji. Wbudowany wyświetlacz monochromatyczny wyświetla dane w wysokiej rozdzielczości 128 x 128 pikseli. Dzięki temu ekran jest czytelny i umożliwia śledzenie najważniejszych dla nas parametrów treningu. Standardowo wyświetlana jest biała czcionka na czarnym tle. Istnieje jednak możliwość odwrócenia kolorów dla ekranów podczas aktywności, co jeszcze przekłada się na poprawę czytelności. Z tyłu urządzenia znajduje się port micro USB, przez który można zgrywać dane do komputera oraz ładować akumulator urządzenia. Obsługa zegarka jest prosta i intuicyjna. Menu jest przejrzyste i uproszczone do minimum. Wynika to z faktu, że wiele funkcji ustawień nie jest dostępnych z poziomu zegarka, tylko z dedykowanej aplikacji Polar Flow. Takie rozwiązanie znacząco wpływa na komfort użytkowania. Co ważne, menu jest dostępne w 15 językach w tym także i polskim.

m400

Funkcje

Zegarek Polar M400 domyślnie posiada cztery profile aktywności: bieganie, kolarstwo, inny trening na zewnątrz oraz inny trening w budynku. Istnieje możliwość zaimportowania kolejnych profili sportowych, których obecnie jest około 50 (od aerobiku przez siatkówkę na ćwiczeniach rozciągających kończąc). Jest to dosyć ważne, ponieważ każdy z profili ma inny algorytm wyliczający spalone kalorie. W związku z tym, aby dane były jak najbardziej poprawne, należy korzystać z prawidłowego profilu aktywności fizycznej. Każdy profil ma możliwość jego personalizacji. W opcjach ustawień można zmienić opcje automatycznych okrążeń (na podstawie czasu lub dystansu), głośności dźwięków urządzenia, stref tętna, stref tempa czy widoków danych treningowych.

Bez tytułu1

W szczególności ostatnia funkcja przypadła mi do gustu, ponieważ mamy możliwość dopasowania poszczególnych danych wyświetlanych w konkretnej aktywności. Do wyboru mamy aż 8 ekranów, z czego na każdym może być wyświetlane do 4 informacji. Dodatkowo istnieje możliwość ustawienia wyświetlania poszczególnych stref treningowych (tempa oraz tętna) a nawet włączenia opcji powrotu do punktu startowego. Jest to szczególnie przydatna funkcja, gdy biegamy w miejscu, którego dotąd nie znaliśmy. Wskazówki powrotu do punktu startowego pozwolą nam zawsze odnaleźć prawidłową drogę powrotną. Taka ilość przedstawianych informacji powinna zaspokoić najbardziej wymagających użytkowników.

1pawel blog-18

Zanim rozpoczniemy trening na zewnątrz, zegarek musi ustalić pozycję z satelitami GPS. Pierwsze ustalenie pozycji udało się nawiązać po 60 sekundach co nie jest złym wynikiem. Natomiast należy mieć na uwadze, że każde późniejsze uruchomienie modułu i lokalizacja odbywa się znacznie szybciej. W najkrótszym czasie testowany przeze mnie zegarek zlokalizował satelity po 15 sekundach, co jest wynikiem bardzo dobrym. Dokładność sygnału, a co za tym idzie odwzorowanie trasy na mapie, jest bardzo dobra. Oczywiście zdarzają się błędy, natomiast wynikają one z samej technologii GPS, a nie z winy zegarka czy niedopracowanego oprogramowania. Podstawowymi funkcjami zegarka są oczywiście dane oparte na informacji z GPS czyli przebyta odległość, tempo poruszania, wysokość oraz dane z czujnika pracy serca czyli tętno, zakres tętna czy intensywność treningu. Oprócz podstawowych funkcji pulsometra i loggera GPS, urządzenie posiada kilka interesujących możliwości. Przede wszystkim z poziomu zegarka mamy możliwość wglądu do naszego dziennika aktywności. W tym, jesteśmy w stanie sprawdzić ilość treningów oraz rodzaj i czas przeprowadzonej aktywności fizycznej. Każda aktywność umożliwia podgląd bardziej konkretnych, sprecyzowanych dla danego sportu danych. W przypadku biegania otrzymujemy informację odnośnie czasu trwania, dystansu, średniego i maksymalnego tętna, ilości spalonych kalorii, średniego oraz maksymalnego tempa. Bardzo ciekawa funkcją jest rejestracja osobistych rekordów. Podczas każdego treningu, zegarek wyświetla oraz rejestruje podsumowanie. Jeżeli udało nam się poprawić jeden z parametrów poprzednich treningów (np. czas, dystans, najszybsze tempo) jesteśmy o tym informowani. Samo rejestrowanie własnych rekordów (PB – Peronal Bests) oraz sposób ich reprezentowania wpływa pozytywnie na samodyscyplinę oraz podnosi własny poziom motywacji. Polar M400 umożliwia także przeprowadzenie testu wydolności aerobowej naszego organizmu. Określa on zdolność naszego układu krążenia do rozprowadzania tlenu w organizmie. Jego wynik, reprezentowany jest w postaci OwnIndex, na pięciostopniowej skali porównawczej (od bardzo niskiej do elitarnej). Samo przeprowadzenie testu jest bardzo proste, wystarczy założyć pas i odprężyć się. Zegarek na podstawie zebranych danych (wiek, waga, tętno) wyliczy odpowiedni dla nas wynik.

1pawel blog-21

Kolejna bardzo ciekawą funkcja są Timery. Umożliwiają one ustawienie przede wszystkim dwóch opcji treningowych interwałów oraz szacunkowego ukończenia biegu. Trening interwałowy umożliwia ustawienie dwóch interwałów na podstawie czasu lub dystansu. Niestety nie ma możliwości ustawienia ilości powtórzeń – zegarek sam będzie kontynuował powtórzenia do czasu zakończenia treningu. Opcja ta wynika z uproszczenia menu zegarka do minimum, dzięki czemu jest ono przyjazne użytkownikowi. Opcja szacunkowego czasu ukończenia umożliwia wyliczenie w jakim czasie ukończymy dany dystans. Na podstawie bieżącego tempa zegarek sam oszacuje w jakim czasie uda nam się dotrzeć do celu. Funkcja może okazać się przydatna podczas zawodów biegowych, dzięki której nie musimy stale monitorować średniego tempa biegu. Ostatnią funkcję zostawiłem na koniec, pomimo że występuje jako pierwsza w menu zegarka. Chodzi mianowicie o monitor dziennej aktywność – Polar 24/7. Polar M400 umożliwia rejestrowanie oraz kontrolowanie naszej dziennej aktywności. Dzięki wbudowanemu akcelerometrowi 3D zegarek rejestruje czas ruchu oraz czas bezczynności, dzięki czemu jesteśmy w stanie kontrolować tryb naszego życia. Jest także w stanie pokazać jak długo spaliśmy, ile kalorii spaliliśmy czy ilość wykonanych w ciągu dnia kroków. Dodatkowo za pomocą zaawansowanych opcji w Polar Flow mamy możliwość ustawienia dziennego celu aktywności. Dzięki temu, w czasie rzeczywistym, zegarek pokazuje nam ile procent z dziennej aktywności już wykonaliśmy oraz ile nam pozostało do ukończenia celu. Na podstawie naszych osobistych danych (wiek, waga, wzrost) zegarek wylicza BMR (Basal Metabolic Rate) czyli podstawową przemianę materii potrzebnej do zachowania podstawowych funkcji organizmu. Dzięki BMR oraz zarejestrowanych aktywnościach fizycznych jesteśmy w stanie ustalić dzienne zapotrzebowanie na kalorie. Funkcja ta może być szczególnie przydatna gdy walczymy z nadwagą lub chcemy utrzymać dotychczasową wagę ciała. Sam monitor aktywności jest bardzo ciekawym pomysłem, który skutecznie zachęca nas do prowadzenia aktywnego, zdrowego trybu życia. Muszę przyznać, że początkowo sceptycznie podchodziłem do tej funkcji i traktowałem ją bardziej jako gadżet. Natomiast po pewnym czasie okazało się, że monitor aktywności jest bardzo uzależniający i może realnie wpływać na sposób prowadzenia naszego trybu życia (przykładowo dojazd do pracy rowerem zamiast samochodem w celu osiągnięcia dziennego celu aktywności).

1pawel blog-23

Rozszerzenie funkcjonalności monitora dziennej aktywności znajdziemy w aplikacji na telefony komórkowe Polar Flow. Dzięki możliwości synchronizacji zegarka oraz aplikacji na telefon otrzymujemy dostęp do zestawienia wszystkich aktywności w formie graficznej. Kołowy diagram, przedstawiony w formie zegara zawiera wszystkie dane zebrane podczas ostatniej doby. Każda aktywność pod względem intensywności jest reprezentowana za pomocą innego koloru na diagramie, dzięki czemu w sposób jasny i czytelny jesteśmy w stanie przeglądać własny stopień aktywności. Oprócz diagramu, mamy dostęp do pozostałych informacji treningowych jak ilość spalonych kalorii czy wykonanych kroków a także do dziennika treningowego. Aplikacja mobilna jest bardzo intuicyjna oraz działa bardzo płynnie. Dzięki temu analizowanie treningów na podstawie diagramów, wykresów oraz mapek jest naprawdę przyjemne oraz skuteczne. Możliwość synchronizacji zegarka z telefonem ma jeszcze jeden bardzo ważny aspekt. Dzięki niej nie potrzebujemy już komputera w celu eksportowania danych do dziennika treningowego. Gdziekolwiek jesteś, wszystkie swoje dane oraz aktywności możesz przesłać za pomocą telefonu. Idealne rozwiązanie, szczególne podczas wakacji, obozów treningowych czy wieloetapowych zawodów sportowych.

flow

Dla osób potrzebujących większej ilości danych został stworzony Polar Flow w wersji webowej. Przede wszystkim za jego pomocą mamy dostęp do zaawansowanych ustawień zegarka (jak wspomniane wcześniej profile aktywności sportowych). Ponad to otrzymujemy dostęp do dziennika treningowego z całą gamą wykresów podsumowań i map. Na tej podstawie jesteśmy w stanie bardzo szczegółowo przeanalizować trening. Dodatkowo mamy możliwość połączenia się ze znajomymi i przeglądania publicznych aktywności innych użytkowników. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość tworzenia filmików z naszych treningów. Trasa treningu jest reprezentowana za pomocą zdjęć z Google Street View, dzięki czemu możemy dokładnie poznać przebieg trasy. Polar Flow umożliwia także śledzenie własnych postępów na podstawie trzech zdefiniowanych przez nas danych, w różnych wariantach. Podsumowania takie można generować dla dowolnego czasu i wytypowanych przez nas dyscyplin. Takie rozwiązanie daje nam możliwość solidnej analizy programu treningowego.

Screenshot_2015-04-16-17-19-26Screenshot_2015-04-16-17-19-34Screenshot_2015-04-16-17-21-38

Wady

Niestety pomimo wielu zalet zegarek ten posiada także wady. Przede wszystkim nie współpracuje z żadnymi dodatkowymi czujnikami. Oczywiście dla większości z nas nie będzie to problem ale na pewno znajdą się osoby zainteresowane dodatkowym czujnikiem. Ponad to podświetlenie zegarka jest aktywowane tylko i wyłącznie jednym przyciskiem. W momencie, gdy trenujemy po zmroku, aby zobaczyć konkretne dane zawsze najpierw musimy wcisnąć przycisk podświetlenia a dopiero później interesującą nas funkcję w zegarku. Możenie nie jest to duża wada ale mnie osobiście to przeszkadzało. Niestety nie mamy możliwości ustawienia interwału zapisu GPS, przez co nie mamy wpływu na żywotność baterii. Ostatnią rzeczą jest brak podglądu danych treningowych podczas pauzy aktywności. Niestety pauza aktywuje zupełnie inny ekran, przez co nie mamy dostępu do pozostałych danych. Niestety czekając na światłach na upragnione ‚zielone’ nie możemy przeglądnąć podsumowania treningu bez jego zakańczania – szkoda.

Podsumowanie

Decydując się na zegarek Polar M400 otrzymujemy lekki, zgrabny zegarek z wbudowanym odbiornikiem GPS oraz monitorem dziennej aktywności. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom umożliwia komfortowe wykorzystywanie go na co dzień. Natomiast sam monitor aktywności skutecznie mobilizuje nas do aktywnego trybu życia. Przyzwoity czas działania na baterii – do 8 h z włączonym GPS’em wystarczy znacznej części użytkowników. Aplikacja Polar Flow w wersji webowej a w szczególności w wersji mobilnej nie tylko dostarcza niezbędnych danych do analizowania treningów ale przede wszystkim umożliwia szczegółowy wgląd w codzienną aktywność. W dodatku w bardzo przystępny intuicyjny i bardzo płynny sposób. W połączeniu z możliwością synchronizacji przez telefon komórkowy lub tablet otrzymujemy niezwykłą kompilację aktywności i mobilności, a wodoszczelna obudowa zagwarantuje nam bezpieczne korzystanie nawet w trudnych warunkach pogodowych. Generalnie, pomimo nielicznych wad, zegarek prezentuje się bardzo dobrze a jego użytkowanie sprawia wiele przyjemności oraz dostarcza niezbędnych danych treningowych. W obecnej chwili Polar, z tak przygotowaną ofertą, z pewnością wychodzi na prowadzenie w tym segmencie zegarków sportowych.

Jeżeli nasza recenzja jest dla Ciebie niewystarczająca, przetestuj zegarek sam w naszym Centrum Testowym.

3 thoughts on “Test pulsometra Polar M400”

 1. Damian says:

  Jeśli chodzi o rejestrowanie treningów, wybór funkcji itp to rzeczywiście wszystko się zgadza i pod tym względem jestem z zegarka zadowolony, jednak pojawiają się problemy w momencie gdy zechcemy zrzucić trening do komputera. Być może jedynie ja trafiłem na taki egzemplarz ale wciąż mam problemy z komunikacją pomiędzy zegarkiem a komputerem. Po prostu zegarek się nie zgłasza prawidłowo i komputer nie rozpoznaje go. Odsyłałem już dwukrotnie i problem nadal występuje a wymiany na nowy odmówiono mi pomimo, że pierwsza reklamacja była składana niespełna dwa tygodnie od zakupu. Co ciekawe problem występuje zawsze po treningu a gdy zegarek odleży trochę np. 1 dzień wówczas działa dobrze ale chyba nie o to chodzi …

 2. Damian says:

  No niestety ale komentarze zawierające krytyczne uwagi nie są tutaj mile widziane. Mój wpis sprzed kilku godzin zawierający krytyczne uwagi na temat problemów w komunikacji zegarka z komputerem został usunięty choć nie zawierał żadnych wulgaryzmów czy też zwrotów obraźliwych. Po prostu napisałem o problemie, z którym może zetknąć się potencjalny użytkownik tak ja się z nim zetknąłem. Czy nie lepiej zwyczajnie zablokować dodawanie komentarzy ? Nie trzeba będzie wówczas usuwać wpisów na bieżąco

  1. maciej says:

   Panie Damianie, wszystkie komentarze są mile widziane i publikowane. Wcześniej była po prostu zaznaczona opcja moderowania komentarzy. Aktualnie wszystkie komentarze od razu pojawiają się na blogu.

Comments are closed.