Twoje pierwsze buty do biegania

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z bieganiem, na pewno potrzebujesz porady odnośnie wyboru odpowiednich butów. Jest to najważniejszy element stroju biegacza. Bardzo dużo zależy od tego co masz na nogach.

Przed wyborem obuwia warto jest zrobić test określający jaki rodzaj stopy się posiada. Można to zrobić w dobrych salonach z obuwiem sportowym.

Wyróżniamy następujące typy budowy stopy:

  • Stopa pronująca – pronowanie stóp to częste zjawisko, które wiąże się z płaskostopiem. W tym typie stopy w czasie biegania ciężar ciała przenosi się w większości na wewnętrzną krawędź stopy. Pięty bardzo często odstają od linii prostej na zewnątrz. W sytuacji silnego pronowania buty zużywają się w ten sposób, że podeszwy wypychane są na zewnętrzną część stopy. Zdarza się, że ciężkie pronowanie nazywa się „kaczym chodem”. Pronowanie dotyczy dużej ilości osób. Właśnie dla nich najlepsze będą buty z wzmocnieniami, które poprawiają stopę podczas biegu. W tych butach wzmocnione są też elementy które trzymają piętę. Pozwala to zmniejszyć ryzyko kontuzji. Odpowiednio dopasowane buty do rodzaju chodu nie będą się tak szybko niszczyły. Dla stopy pronującej buty oznaczone są najczęściej jako: „control” , sability” bądź „stuctured”. Jeśli stopa jest silnie pronująca najlepsze będą buty w typie „motion control”.
  • Stopa supinująca –W tym typie stóp supinujących, ciężar ciała przenosi się na zewnętrzną krawędź stopy. Jest to rzadziej spotykane zjawisko. Osoby które mają ten typ mogą bez problemu nosić buty, które przeznaczone są do stóp neutralnych, choć są również dostępne buty typowe dla supinatorów.
  • Stopa neutralna – czyli taka, w której podczas biegu ciężar ciała rozprowadza się równomiernie po całej stopie zaczynając od początku nastąpnięcia, od pięty, przez stawianie całej stopy, aż do momentu wybicia oraz jej oderwania. Jak rozpoznać taką stopę? Wystarczy spojrzeć na nią od tyłu. Zobaczymy, że pięta ustawiona jest w linii prostej z nogą, natomiast ciężar ciała jest równomiernie rozłożony na pięcie. Osoby które mają stopy neutralne mogą używać buty amortyzujące bez stabilizatora stopy. Większość producentów określa taki model jako „cushion”.

Błędem, który jest często popełniany przez osoby rozpoczynające bieganie jest bieg w starych butach, bądź w butach, które są do tego zupełnie nie przystosowane, czyli w trampkach, tenisówkach itp. Bieganie w niewłaściwych butach może powodować ból i zmęczenie stóp. Często pojawiają się odciski, otarcia. Złe buty mogą być również przyczyną urazów, zarówno samych stóp jak i stawów czy kręgosłupa.

buty do biegania męskie Asics GEL-KINSEI 6 2393 Red-Orange

Jak zatem wybrać odpowiednie buty do biegania?

Zadanie nie jest łatwe dla początkującej osoby. Niektóre pojęcia mogą wydać się nam dziwne i zupełnie niezrozumiałe. Warto więc udać się do profesjonalnego sklepu, gdzie wykwalifikowana obsługa pomoże nam wybrać odpowiednie buty.

Należy zwrócić uwagę na takie czynniki jak:

  • rodzaj stopy jaki mamy (supinująca, pronująca, neutralna)
  • typ podłoża po jakim będziemy biegać (polna droga, asfalt, bieżnia)
  • rozmiar stopy
  • buty przeznaczone dla mężczyzn lub kobiet również posiadają pewne różnice

Wybór odpowiedniego obuwia wpłynie na komfort biegania, które stanie się czystą przyjemnością. Kilkadziesiąt modeli męskich butów do biegania można znaleźć na stronie http://www.dobiegania.pl/buty-do-biegania-meskie-c-115.html. Do wyboru sążne modele różniące się między sobą wysokością podeszwy, amortyzacją czy stabilizacją. Sklep dobiegania.pl służy pomocą przy wyborze odpowiednich butów, tak aby były idealnie dobrane do użytkownika.